Atlantis İlaç Sanayii:

12 Aralık 2014 Cuma

Mahalleler Aziziye MahallesiPadişahın izniyle Batum, Ketket ve Acar’dan 40 hane ile yola çıkan Mevlüt Ağa ile arkadaşları, Karasu’ya gelerek Aziziye Mahallesi’ne yerleşmişler. Önceleri Hamidiye adını verdikleri mahalle daha sonra Aziziye Mahallesi olarak değişmiş ve tarihi kimliğine kavuşmuş.
Doğusunda Küçükboğaz Gölü ve çevresinde mesire yerleriyle tüm Karasululara dinlenme, piknik yapma ve eğlenme imkânları oluşturmuştur. Genellikle kış aylarında Küçükboğaz Gölü ve Değirmendere etrafında yabani hayvanlar olarak ördek, kuğu, karabatak ve oltacılıkla balık avlanmaktadır.
Devlet Hastanesi, Verem Savaş Dispanseri, Sakarya Üniversitesi’ne bağlı iki yıllık Turizm Meslek Yüksek Okulu, çok amaçlı liseler; Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz, Anadolu Öğretmen, Atatürk Anadolu Lisesi ve Sezi Eratik İlköğretim Okulu, mahallede bulunan eğitim kurumlarıdır. Ayrıca mahallenin birinci amatör futbol kulübü de bulunmaktadır.

 Geleneksel Tın Tın Festivali’ne adını veren mahallede yaşayıp da suyunu içmeyenin olmadığı Tın Tın Deresi, mahallenin ve belediyenin çabalarıyla güzelliğini korumaktadır. Her yılın Mayıs ayında düzenlenen Tın Tın Festivali'nde, tamamen mahalle gençlerinin hazırladığı skeçler, Aziziye Mahallesi’ne özgü oyun havaları ve tiyatro oyunları sunulur, Gürcü oyunları, Gürcü yemekleri halka ikram edilir.


Aziziye Mahallesi ve Gürcü kültürünü işleyen Kaf Dağı'na çıkan köprü belgeseli:
1. Bölüm

0 yorum:

Yorum Gönder


Online Bedesten

Olgu Psikolojik Danışma

Geleceğe güvenle bakın:

Karasu'daki Emlakçınız:

 

50-60-70'li yıllar

Burada Karasu'nun 50'li, 60'lı, 70'li yıllarını bulabilirsiniz.

80-90'lı yıllar

Burada Karasu'nun 80'li, 90'lı yıllarını bulabilirsiniz.

2000'li yıllar

Burada Karasu'nun 2000'li yıllarını bulabilirsiniz.
Copyright 2010 Karasu Sözlü Tarih. All rights reserved.
Themes by Bonard Alfin | Distributed by: free blogger template videobest blogger templates of 2013 | best vpn anonymous best vpn on mac